Przejdź do treści
Opel Combo E furgon
MODELE

Opel Combo Maxi – wydłużona wersja

marek-kowalczyk
Marek Kowalczyk
calendar_today 03.08.2026
schedule 6 min czytania

Nazewnictwo wymaga tu rozróżnienia: w starszej generacji funkcjonuje Opel Combo D Maxi, a w nowszej – Combo Cargo XL i Combo Life XL. W wersji dostawczej Cargo XL przestrzeń ładunkowa ma 3,9 m³ w konfiguracji standardowej i do 4,4 m³ z rozwiązaniem wydłużającym długość użytkową. To właśnie wymiary paki, a nie sama długość nadwozia wynosząca 4753 mm, decydują o praktycznej możliwości przewozu ładunku.

Spis treści

Opel Combo Maxi vs Short – różnice

W tym porównaniu trzeba oddzielić starsze Combo D Maxi od nowszego Combo Cargo/Life XL. W nowszej nomenklaturze Opla wydłużona wersja to XL, a nie Maxi, choć w praktyce wiele osób nadal używa obu określeń zamiennie.

Wydłużenie nadwozia względem krótszej odmiany przekłada się przede wszystkim na większą przestrzeń użytkową, ale nie działa tu prosty przelicznik 1:1. Znaczenie mają także rozstaw osi, konstrukcja nadwozia i sama konfiguracja paki lub kabiny pasażerskiej.

Parametr Combo Short Combo Maxi (XL)
Długość 4403 mm 4753 mm
Rozstaw osi 2785 mm 2975 mm
Paka (Cargo) 3,3 / 3,8 m³ 3,9 / 4,4 m³
Bagażnik (Life, 5-os.) 597 l 850 l
Bagażnik (Life, 7-os.) – 322 l
Długość podłogi 1817 mm ok. 2167 mm
Długość użytkowa z systemem przelotowym – do ok. 3440 mm
Szerokość maks. przestrzeni ładunkowej – ok. 1527 mm
Szerokość między nadkolami – ok. 1229 mm
Wysokość przestrzeni ładunkowej – ok. 1243 mm
Otwór bocznych drzwi przesuwnych – ok. 675 x 1072 mm
Otwór tylnych drzwi – ok. 1241 x 1196 mm
Wysokość progu załadunku – ok. 613 mm
DMC zależne od wersji np. 2,3 t lub 2,4 t
Ładowność zależna od wersji i DMC zależna od silnika, skrzyni, DMC i wyposażenia
Europalety 1 2 według danych producenta dla Cargo XL
Średnica zawracania 10,6 m 11,6 m

Warto doprecyzować pojemność paki. Niższa wartość dotyczy konfiguracji standardowej, a wyższa – wersji o zwiększonej długości użytkowej, czyli rozwiązania typu Extenso. Te dane odnoszą się do Combo Cargo XL, nie do osobowego Combo Life XL.

Przy ocenie użyteczności liczą się też parametry załadunku. W Cargo XL podłoga ma ok. 2167 mm długości bez systemu przelotowego i do ok. 3440 mm przy jego wykorzystaniu, a przestrzeń między nadkolami to ok. 1229 mm.

Ładowności nie da się rzetelnie sprowadzić do jednego przedziału dla całej gamy. Zależy ona od silnika, długości, skrzyni biegów, DMC i wyposażenia, a masa własna w dieslu typowo przekracza 1,4 t, podczas gdy w odmianie BEV jest wyższa.

W praktyce Combo XL jest blisko spokrewnione z bliźniaczymi modelami koncernu PSA/Stellantis. W tym segmencie rywale i konstrukcje pokrewne mieszczą się zwykle w przedziale ok. 4,75–4,85 m długości, mają ok. 3,7–4,3 m³ przestrzeni ładunkowej, ładowność zwykle 650–1000+ kg i rozstaw osi ok. 2,97–3,10 m.

engineering Combo Life XL 7-osobowy
Combo Life XL występowało w wersjach 5- lub 7-miejscowych. Kluczowe są tu osobne fotele drugiego rzędu, możliwość przesuwania i składania siedzeń, punkty Isofix oraz bagażnik: ok. 850 l przy 5 miejscach i ok. 322 l przy 7 miejscach do linii rolety.

Silniki w Combo Maxi

Tu również trzeba rozdzielić generacje. Combo D Maxi z lat 2011–2018 korzystało z innej gamy napędowej niż nowsze Combo E/XL oferowane od 2018 roku, dlatego nie warto wrzucać wszystkich odmian do jednego worka.

W Combo E przed liftingiem spotyka się diesle 1.5 w wariantach 75, 100 i 130 KM oraz benzynowe 1.2 Turbo o mocy 110 i 130 KM. W e-Combo zastosowano silnik 100 kW, czyli 136 KM, oraz akumulator 50 kWh brutto.

Po liftingu i wraz ze zmianami rocznikowymi gama mogła ulegać zmianom. Warto też pamiętać, że Cargo XL i Life XL mogą różnić się nie tylko konfiguracją nadwozia, lecz także homologacją, DMC i rzeczywistą masą użyteczną.

Dane techniczne silników Combo Maxi

Silnik Moc Moment Skrzynia
1.5 D 75 KM – –
1.5 D 100 KM – –
1.5 D 130 KM – 6-bieg. man. / AT8
1.2 Turbo 110 KM – 6-bieg. man.
1.2 Turbo 130 KM 230 Nm AT8
e-Combo XL 136 KM 260 Nm 1-bieg.

W przypadku wersji elektrycznej najważniejsze dane użytkowe to bateria 50 kWh brutto, ok. 46 kWh pojemności użytecznej oraz ładowanie AC 7,4 lub 11 kW i DC do 100 kW. W nowszych, zaktualizowanych wersjach zasięg WLTP sięga około 330 km, podczas gdy wcześniejsze odmiany oferowały ok. 275–280 km.

Dobór silnika do profilu użytkowania

Dobór silnika powinien wynikać przede wszystkim z przebiegów, rodzaju trasy i obciążenia. W aucie dostawczym większe znaczenie niż sama moc mają także DMC, masa własna i sposób użytkowania.

  • 1.5 D 130 KM AT8 – dobra konfiguracja do regularnej pracy pod obciążeniem i częstych tras pozamiejskich
  • 1.5 D 100/102 KM manual – rozsądna opcja do lżejszej dystrybucji i spokojniejszej eksploatacji
  • 1.2 Turbo 110/130 KM – wybór dla użytkowników, którzy jeżdżą głównie po mieście i nie chcą diesla
  • e-Combo XL – rozwiązanie dla flot i użytkowników działających w warunkach sprzyjających ładowaniu oraz w strefach czystego transportu

Przy wyborze diesla 1.5 D warto uwzględnić układ AdBlue/SCR, filtr DPF przy jeździe miejskiej oraz osprzęt emisji spalin. Istotny jest też harmonogram wymiany rozrządu – należy trzymać się zaleceń producenta dla konkretnej wersji i rynku.

W rodzinie 1.2 Turbo trzeba zwracać uwagę na kwestie związane z paskiem rozrządu pracującym w oleju w części wariantów tej rodziny silników. Znaczenie mają tu regularna kontrola jakości oleju i przestrzeganie interwałów.

psychology
Opinia eksperta Marek Kowalczyk
Cargo XL, Partner Long i Berlingo Van XL są technicznie bardzo zbliżone, bo bazują na wspólnej architekturze koncernu. To ułatwia porównanie wersji i części eksploatacyjnych, ale koszty serwisu nadal zależą od sieci, lokalizacji i stawek konkretnego warsztatu.

Opel Combo 1.5 Diesel Test - Kombivan dla rodziny

Ceny Combo Maxi

W przypadku cen najbezpieczniej rozróżnić generacje oraz przykładowe roczniki spotykane na rynku wtórnym. Dotyczy to zwłaszcza nazwy Opel Combo Maxi, która w praktyce obejmuje zarówno starsze Combo D Maxi, jak i nowsze XL.

Wersja / roczniki spotykane na rynku wtórnym Cena orientacyjna
Combo D Maxi 20 000–40 000 zł
Combo E Cargo XL (2018–2021) 50 000–80 000 zł
Combo E Cargo XL (2022–2024) 75 000–110 000 zł

Na rynku wtórnym wydłużona wersja zwykle kosztuje więcej od krótszej, ale tę dopłatę trzeba zestawić z rzeczywistym zyskiem użytkowym. W Cargo XL mówimy o 3,9 m³ w konfiguracji standardowej i do 4,4 m³ z przedłużeniem przestrzeni, a w Life XL dochodzi jeszcze możliwość konfiguracji 5 lub 7 miejsc.

Do kosztów użytkowania warto doliczyć serwis i eksploatację. Przegląd olejowy diesla zwykle wykonuje się co 20 000–25 000 km lub raz do roku – zależnie od rynku i wersji.

W obu głównych rodzinach silnikowych trzeba brać pod uwagę koszt rozrządu, który w niezależnym serwisie może wynosić rzędu kilku tysięcy zł. Komplet opon 16-calowych do vana to zwykle 1200–2200 zł, a OC/AC zależy już od profilu firmy i regionu.

Co zyskujesz, wybierając wydłużoną wersję zamiast krótszej:

  • Większą przestrzeń użytkową Cargo – 3,9 m³ w konfiguracji standardowej lub do 4,4 m³ z wydłużeniem
  • Dłuższą podłogę – ok. 2167 mm bez systemu przelotowego
  • Możliwość przewozu 2 europalet – według danych producenta dla Cargo XL
  • Lepszą funkcjonalność rodzinnej odmiany Life XL – także z układem 7-osobowym

W nowszych rocznikach warto odróżnić Combo E sprzed liftingu od wersji po 2023/2024. Zmiany objęły pas przedni, multimedia, systemy ADAS, a w e-Combo także zaktualizowane parametry akumulatora i zasięgu.

opel combo maxi – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
W nowszej wydłużonej wersji XL długość całkowita wynosi 4753 mm, a rozstaw osi 2975 mm.
W wersji Cargo XL producent podaje możliwość przewozu 2 europalet. Trzeba jednak odnosić to do konkretnej konfiguracji przestrzeni ładunkowej, a nie wyłącznie do długości nadwozia.
Na rynku wtórnym ceny zależą od generacji i rocznika. W artykule podajemy wyłącznie orientacyjne widełki dla aut używanych.
Źródła
Marek Kowalczyk
O autorze
Marek Kowalczyk

Pasjonat busów i vanów z ponad 12-letnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Pracował jako doradca techniczny w serwisie pojazdów dostawczych. Specjalizuje się w testach modeli i porównaniach busów.